telkit

Sammenligning

Twilio vs 46elks

En amerikansk og en svensk leverandør, begge med publiserte priser. Ingen av dem vinner på alle radene.

Sist kontrollert 14.10.2026

Twilio tar 0,0697 USD (≈ 0,66 kr) per segment, utgående til Norge og 0,077 USD (≈ 0,73 kr) per minutt til norsk mobil. 46elks tar 0,064 EUR (≈ 0,68 kr) per SMS-del til Norge og 0,236 EUR (≈ 2,50 kr) per minutt til norsk mobil. På SMS ligger de nær hverandre. På tale til norsk mobil er Twilio klart rimeligst; til fastnett er 46elks litt rimeligere.

Fakta side om side

Twilio46elks
SMS til norsk mobil0,0697 USD (≈ 0,66 kr) per segment, utgående til Norgekilde0,064 EUR (≈ 0,68 kr) per SMS-del til Norgekilde
Tale til norsk mobil0,077 USD (≈ 0,73 kr) per minutt til norsk mobilkilde0,236 EUR (≈ 2,50 kr) per minutt til norsk mobilkilde
Tale til norsk fastnett0,0296 USD (≈ 0,28 kr) per minutt til norsk fastnettkilde0,024 EUR (≈ 0,25 kr) per minutt til norsk fastnettkilde
NumrePrissiden for Norge viser lokalt nummer til 3,90 USD og grønt nummer til 32,50 USD per månedkildeMed Norge valgt: virtuelt mobilnummer 11 EUR per måned, fastnettnummer etter avtale («Call us»)kilde
Faste kostnaderIngen fast avgift oppgitt; betaling etter bruk. Internasjonalt SMS-nummer fra 1,15 USD per månedkilde0 EUR for API-tilgang. Nummer 11 EUR per måned, SIP/WebRTC-bruker 3 EUR per månedkilde
Opptak og transkripsjonOpptak 0,0025 USD per minutt, transkripsjon 0,05 USD (≈ 0,47 kr) per minuttkildeIkke oppgitt: ikke på prissidenkilde
Hvor data behandlesRegionene US1 (USA), IE1 (Irland) og AU1 (Australia). Twilio skriver selv: «During this initial phase of the Twilio Regions rollout, Twilio does not guarantee that all data will remain within your selected Region.»kildeIkke oppgitt: ikke på prissidenkilde
Tallene er lest på hver leverandørs egne sider 14.10.2026, og kildene står nederst på siden. «Ikke oppgitt» betyr at siden vi leste, ikke sa det.

Pris per melding: for jevnt til å kåre en vinner

Omregnet til kroner med Norges Banks kurs 14.10.2026: 1 USD = 9,4716 kr, 1 EUR = 10,6035 kr. Kronebeløpene er omtrentlige; prisen leverandøren oppgir, står først.

Twilio tar 0,0697 USD (≈ 0,66 kr) per segment, utgående til Norge. 46elks tar 0,064 EUR (≈ 0,68 kr) per SMS-del til Norge. Forskjellen er et par øre, og kursen kan flytte den.

Begge tar betalt per del. Lange meldinger deles i flere deler, og en melding med emoji deles tidligere enn en med vanlige tegn.

Pris per taleminutt: her er forskjellen stor

Til norsk mobil: 0,077 USD (≈ 0,73 kr) per minutt til norsk mobil hos Twilio, 0,236 EUR (≈ 2,50 kr) per minutt til norsk mobil hos 46elks. Ingen realistisk kurs snur det: Twilio er rimeligst.

Til fastnett: 0,0296 USD (≈ 0,28 kr) per minutt til norsk fastnett hos Twilio, 0,024 EUR (≈ 0,25 kr) per minutt til norsk fastnett hos 46elks. Her er 46elks litt rimeligere. Ringer du mest fastnett, er det ikke mobilraden som avgjør.

Faste kostnader og numre

Twilio: Prissiden for Norge viser lokalt nummer til 3,90 USD og grønt nummer til 32,50 USD per måned. Den regulatoriske siden for Norge lister M2M-serien +4759 og grønt nummer +47800, og krever norsk firmaattest for bedrifter.

46elks: Med Norge valgt: virtuelt mobilnummer 11 EUR per måned, fastnettnummer etter avtale («Call us»). 0 EUR for API-tilgang. Nummer 11 EUR per måned, SIP/WebRTC-bruker 3 EUR per måned.

Har du få numre og mye trafikk, betyr numrene lite. Har du mange numre og lite trafikk, kan de bli den største linjen på fakturaen.

Hva du bygger med

46elks: IVR og svar med SIP/WebRTC til 0 EUR per minutt, videresending til SIP-trunk 0,01 EUR og til WebSocket 0,015 EUR per minutt. Dokumentasjonen dekker SMS, MMS, samtaler, IVR, opptak og lyd over WebSocket.

Twilio: tale fra nettleser og app, SIP, opptak, transkripsjon og tekst til tale, hver med pris på prissiden for Norge. Opptak 0,0025 USD per minutt, transkripsjon 0,05 USD (≈ 0,47 kr) per minutt.

Om data skriver Twilio: Regionene US1 (USA), IE1 (Irland) og AU1 (Australia). Twilio skriver selv: «During this initial phase of the Twilio Regions rollout, Twilio does not guarantee that all data will remain within your selected Region.»

En tredje mulighet

Siden er skrevet av telkit, som selger SMS, e-post, brev og telefoni i ett API med priser i kroner. Vi nevner det fordi du bør vite hvem som holder pennen når du leser en sammenligning.

Vi ringer bare norske numre, for 0,60 kr per påbegynt minutt, og tar 0,75 kr per SMS-enhet. Skal du bygge for flere land, er Twilio eller 46elks riktigere.

Ofte stilte spørsmål

Er 46elks billigere enn Twilio?

Til fastnett, litt. På SMS er de nær hverandre. Til norsk mobil er Twilio klart rimeligst: 0,077 USD (≈ 0,73 kr) per minutt til norsk mobil mot 0,236 EUR (≈ 2,50 kr) per minutt til norsk mobil.

Hva koster et telefonnummer hos dem?

Twilio: Prissiden for Norge viser lokalt nummer til 3,90 USD og grønt nummer til 32,50 USD per måned. 46elks: Med Norge valgt: virtuelt mobilnummer 11 EUR per måned, fastnettnummer etter avtale («Call us»).

Kan begge brukes til IVR?

Ja. 46elks har IVR som egen handling i dokumentasjonen og tar 0 EUR per minutt for den. Twilio styrer samtalen fra egen kode og har talegjenkjenning med egen pris.

Hvem av dem transkriberer samtaler?

Twilio: Opptak 0,0025 USD per minutt, transkripsjon 0,05 USD (≈ 0,47 kr) per minutt. Transkripsjon står ikke på prissiden til 46elks.

Kilder

Alle sidene er lest 14.10.2026.
  • Twilio: SMS-priser for Norgekilde
  • 46elks: Pricing (Norge valgt)kilde
  • Twilio: talepriser for Norgekilde
  • Twilio: Global Infrastructure (regioner)kilde
  • Norges Bank: valutakurser (EUR og USD mot NOK)kilde
  • Twilio: regulatoriske krav for Norgekilde
  • 46elks: API-dokumentasjonkilde

Siden bygger på det som sto på leverandørenes egne sider 14.10.2026. Prisene endrer seg, og vi kan ha lest noe feil. Ser du en feil, si fra til oss, så retter vi den.

Ser du en feil i tallene?

Prisene endrer seg, og vi kan ha lest noe feil. Si fra, så retter vi siden.